Seminarium wydziałowe

Dnia 2022.03.01 (wtorek) o godzinie 14.15, odbędzie się wykład Wydziału Fizyki na którymdr hab. Luba Uba, prof. UwB z Katedry Fizyki Magnetyków, Wydziału Fizyki UwB wygłosi wykład pt.:

„Rola struktury interfejsów w formowaniu widm magnetooptycznych układów warstwowych W/Co/Pt”

Luba Uba

Jednymi z metod badania własności magnetycznych układów warstwowych są metody magnetooptyczne. Spośród nich szczególne znaczenie mają metody spektroskopii magnetooptycznego efektu Kerra i Fradaya. Pozwalają one badać eksperymentalnie i teoretycznie wpływ poszczególnych składników struktury warstwowej na widma magnetooptyczne w zakresie spektralnym od podczerwieni do ultrafioletu. W szczególności możliwe jest badanie struktury warstw granicznych – interfejsów – które odgrywają często decydującą rolę w kształtowanie się szeregu własności układów warstwowych ważnych dla zastosowań w dziedzinie mikroelektroniki i spintroniki, takich jak prostopadła anizotropia magnetyczna czy sprzężenie wymienne pomiędzy warstwami.

Podczas seminarium zostaną przedstawione wyniki badań metodami eksperymentalnymi spektroskopii efektu Kerra i teoretycznymi obliczeniami ab initio magnetycznych układów warstwowych W/Co/Pt, charakteryzujących się występowaniem oddziaływania Działoszyńskiego-Moryi (DMI), w funkcji grubości warstwy kobaltu. Badania wykazały że struktura interfejsów między podwarstwami W, Co i Pt odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu się odpowiedzi magnetooptycznej ośrodka. Zostanie pokazane, jak przy pomocy obliczeń ab initio struktury elektronowej można przeprowadzać modelowania i wnioskować o indukowanej polaryzacji spinowej w sąsiadujących z Co warstwach metali niemagnetycznych Pt i W, oraz o formujących się rozkładach momentów magnetycznych a także ich wpływie na widma magnetooptyczne badanych układów W/Co/Pt.