Nagroda Nobla z fizyki 2020

Konwersatorium wydziałowe (online)

Dnia 2020-12-08 o godzinie 13:15 odbędzie się wykład (konwersatorium odbędzie się „online” z wykorzystaniem platformy ZOOM), na którym prof. dr hab. Piotr Jaranowski z Katedry Astrofizyki i Fizyki Teoretycznej, Wydziału Fizyki, UwB wygłosi wykład pt:

“Nagroda Nobla z fizyki 2020"

Nagroda Nobla z fizyki 2020
prof. dr hab. Piotr Jaranowski
Katedra Astrofizyki i Fizyki Teoretycznej

Nagrodę Nobla z fizyki zdobyli w roku 2020 fizyk teoretyk i matematyk Roger Penrose za “odkrycie, że tworzenie się czarnych dziur jest dobrze uzasadnionym przewidywaniem ogólnej teorii względności" oraz dwoje astronomów, Reinhard Genzel i Andrea Ghez, za “odkrycie supermasywnej czarnej dziury w centrum naszej Galaktyki". W wykładzie przedstawimy wkład tegorocznych laureatów w teoretyczne badania nad czarnymi dziurami oraz w zdobycie przekonujących dowodów obserwacyjnych dotyczących istnienia czarnej dziury w naszej Galaktyce. Zrobimy to na tle historii rozwoju idei czarnej dziury oraz historii obserwacji wskazujących na to, że czarne dziury są obiektami realnie istniejącymi w naszym Wszechświecie.