Własności bio-termo-magnetyczne nanoferrytów galowych

Seminarium wydziałowe

Dnia 2022.03.22 (wtorek) o godzinie 14.15, odbędzie się wykład Wydziału Fizyki na którym mgr Marta Orzechowska doktorantka z Katedry Fizyki Materii Skondensowanej z Wydziału Fizyki UwB wygłosi wykład pt.:

„Własności bio-termo-magnetyczne nanoferrytów galowych”

Własności bio-termo-magnetyczne nanoferrytów galowych
Marta Orzechowska, Katedra Fizyki Materii Skondensowanej, Wydział Fizyki UwB

Nanotechnologia jest interdyscyplinarną dziedziną, przynależy zarówno do nauk przyrodniczych jak i do techniki. Jednym z jej zadań jest projektowanie i tworzenie nanostruktur w tym nanocząstek. W ostatnich latach wysiłek wielu grup badawczych koncentruje się na optymalizacji metod syntezy i własności aplikacyjnych nanocząstek w skrajnie różnych dyscyplinach. Nanocząstki magnetyczne są wykorzystywane między innymi w medycynie, np. w hipertermii magnetycznej.
Podczas seminarium zostaną przedstawione wyniki badań prowadzonych na nanocząstkach magnetytu domieszkowanego galem o potencjalnych biomedycznych zastosowaniach. Omówione zostaną układy typu rdzeń – powłoka (z ang. core – shell). Zaprezentowane zostaną własności struktur złożonych, o konfiguracji rdzenia oraz zewnętrznej warstwy – powłoki. Charakteryzowane będą dwie serie, pierwsza z ferrytowym rdzeniem otoczonym warstwą magnetytu i druga z Fe3O4 jako rdzeniem opłaszczonym ferrytem galu GaxFe3-xO4 (0 < x < 1,5). Warunki syntezy oraz własności nanocząstek omówione zostaną w oparciu o wyniki badań dyfrakcji rentgenowskiej i neutronowej, spektroskopii Mössbauera oraz pomiary namagnesowania. Przedstawione zostaną również wyniki pomiarów kalorymetrycznych i testów cytotoksyczności.