Uporządkowanie magnetyczne w strukturach o zakrzywionej powierzchni

Konwersatorium wydziałowe (online)

Dnia 2021-03-09 o godzinie 13:15 odbędzie się seminarium “on-line" (seminarium online odbędzie się z wykorzystaniem platformy ZOOM):

“Uporządkowanie magnetyczne w strukturach o zakrzywionej powierzchni"

Uporządkowanie magnetyczne w strukturach o zakrzywionej powierzchni

Andrzej Stupakiewicz

Wydział Fizyki Uniwersytet w Białymstoku, Białystok

Magnetyczne struktury z zakrzywioną powierzchnią stwarzają niezwykłe możliwości badań podstawowych w celu poszukiwania nowych stanów magnetyzacji. Zastosowanie magnetycznych drutów i taśm w skali mikrometrowej pozwala wykorzystać je jako obiekt modelowy do zrozumienia zjawisk w nanostrukturach z ograniczoną wymiarowością oraz zaobserwować szereg nowych zjawisk.

Do badań zastosowano amorficzne struktury wykazujące efekt gigantycznej magnetoimpedancji. W tych układach została zbadana statyka i dynamika magnesowania metodami magnetooptycznymi oraz uzyskano interesujące powierzchniowe struktury domenowe z efektem chiralności. Wykorzystując modelowanie mikromagnetyczne zaprezentowana została możliwość wytworzenia struktur podobnych topologicznie w mikrodrutach przy wykorzystaniu pola magnetycznego oraz prądu elektrycznego. Z punktu widzenia zastosowań praktycznych, uzyskane wyniki badań otwierają drogę do nowych możliwości wykorzystania drutów amorficznych w mikroelektronice.