Ultraszybkie magnesowanie fononowe w dielektrykach

Seminarium wydziałowe

Dnia 2022.04.12 (wtorek) o godzinie 13.15, odbędzie się wykład Wydziału Fizyki na którym prof. dr hab Andrzej Stupakiewicz z Katedry Fizyki Magnetyków z Wydziału Fizyki UwB wygłosi wykład pt.:

„Ultraszybkie magnesowanie fononowe w dielektrykach”

Ultraszybkie magnesowanie fononowe w dielektrykach

Andrzej Stupakiewicz, Katedra Fizyki Magnetyków, Wydział Fizyki UwB

Wyłącznie optyczne magnesowanie w skali femto- i pikosekund staje się niezwykle intrygującym obszarem badań w fizyce magnetyzmu. Procesy ultraszybkiej dynamiki spinów i nierównowagowej termodynamiki ostatnio są intensywnie dyskutowane w celu zrozumienia mechanizmów indukowania przełączenia magnetyzacji za pomocą impulsów promieniowania laserowego. Zaprezentowanie zostanie mechanizm ultraszybkiego magnesowania poprzez optyczne wzbudzenie drgań sieci krystalicznej w dielektrycznych warstwach o strukturze granatu. W wyniku przeprowadzonych badań zaobserwowano po raz pierwszy efekt odwracalnego fononowego przełączenia magnetyzacji o nietypowym kwadrupolowym wzorze domenowym. Do wzbudzeń odpowiednich modów fononowych wykorzystano ultrakrótkie impulsy terahercowego promieniowania z lasera na swobodnych elektronach w laboratorium FELIX w Nijmegen. Mechanizm przełączenia jest związany z rezonansowym wzbudzeniem podłużnych optycznych modów fononowych, które prowadzą do modyfikacji magnetosprężystego oddziaływania w warstwie granatu. Uzyskane wyniki pozwolą na prowadzenie badań w nowym kierunku fizyki na pograniczu nieliniowej fononiki i magnetoelektroniki – tzw. opto-straintroniki.