LiF: Mg, Cu, P – wysokoczuły detektor termoluminescencyjny

Seminarium wydziałowe

Dnia 2020-05-19 o godzinie 13:15 odbędzie się wykład (seminarium odbędzie się „online” z wykorzystaniem platformy ZOOM), na którym mgr Marta Tomczak doktorantka III roku z Katedry Fizyki Materii Skondensowanej Wydziału Fizyki UwB wygłosi wykład pt:

LiF: Mg, Cu, P – wysokoczuły detektor termoluminescencyjny

LiF: Mg, Cu, P – wysokoczuły detektor termoluminescencyjny Mgr Marta Tomczak, Katedra Fizyki Materii Skondensowanej WF, UwB

Jednym z rodzajów materii wykorzystywanych do detekcji promieniowania jonizującego są materiały termoluminescencyjne. W materiałach tych po absorpcji promieniowania jonizującego część elektronów obsadza stany pułapkowe (defekty sieci, domieszki), których energia jest nieco niższa od energii dna pasma przewodnictwa i na których mogą przebywać bardzo długo. Podgrzewając materiał zwiększamy prawdopodobieństwo przeskoku elektronu z pułapek do pasma przewodnictwa, z którego część elektronów przechodzi do pasma walencyjnego z emisją promieniowania elektromagnetycznego w paśmie widzialnym. Natężenie tego promieniowania jest proporcjonalne do dawki promieniowania jonizującego zaabsorbowanej w materiale. Do zalet detektorów wykonanych z materiałów termoluminescencyjnych należą ich niewielkie wymiary oraz możliwość wykonania detektora w dowolnym kształcie. Przykładem często wykorzystywanego detektora TL jest fluorek litu domieszkowany magnezem, miedzią i fosforem. Charakteryzuje się szerokim zakresem pomiarowym od kilku μGy do 1000 Gy. Widmo luminescencji to 400 nm, pik główny odpowiada temperaturze 210ºC. Można je wykorzystywać wielokrotnie i nie wymagają zasilania.
Na seminarium zaprezentowane zostaną wyniki badań: wpływu anilacji przed i poekspozycyjnej, zjawiska fadingu oraz wyznaczenie indywidualnego współczynnika kalibracji.
Promotor:
dr hab. Andrzej Andrejczuk, prof. UwB