W dniu 14 września 2017 r. rozpoczął się projekt edukacyjny "Krok po kroku do sukcesu edukacyjnego uczniów/uczennic ZSO w Łomży". Uczniowie z łomżyńskiego liceum i gimnazjum gościli na Wydziale Fizyki na zajęciach laboratoryjnych z elementami pokazowymi z fizyki.
[ngg_images source="galleries" container_ids="33" display_type="photocrati-nextgen_basic_slideshow" gallery_width="600" gallery_height="400" cycle_effect="scrollDown" cycle_interval="3" show_thumbnail_link="0" thumbnail_link_text="[Show thumbnails]" order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500"]
Projekt obejmuje po trzy długie spotkania (5 godz. lekcyjnych) zajęć laboratoryjnych dla uczniów gimnazjum i liceum. Zajęcia prowadzą mgr Piotr Chomienia, mgr Wojciech Dobrogowski oraz dr Krzysztof Gawryluk. Tematyka obejmuje "szkolne" zagadnienia z fizyki ale to, co je wyróżnia - to duży nacisk na elementy pokazowe i warsztatowe (uczniowie sami wykonują doświadczenia). Nie bez znaczenia jest także fakt, że te zajęcia w ciekawy sposób łączą narzędzia informatyki w nauczaniu fizyki - uczniowie posługują się nie tylko stoperem, linijką czy multimetrem - ale angażują komputer do ich analizy. Warsztaty są innowacyjne - wprowadzają nowości ze świata informatyki (platforma Arduino, na bazie której uczy się tworzenia robotów czy też tzw. inteligentnych domów) łącząc zajęcia dotyczące obwodów prądu stałego z programowaniem.
Cieszymy się z zainteresowania młodzieży fizyką a nauczycielom gratulujemy zaangażowania w dbaniu o edukację swoich podopiecznych.
P.S.
Zdaję sobie sprawę z tego, że 5 godzin zajęć to mało dla głodnych wiedzy uczniów rozpoczynających przygodę z Arduino - dlatego zachęcam do uczestniczenia w imprezach organzowanych przez Wydział Fizyki UwB ale także polecam internetowy kurs programowania Arduino przygotowanego przez firmę Botland -- K. Gawryluk