Zasady kwalifikacji

Program Erasmus+ KA 131 w Uniwersytecie w Białymstoku

Wyjazdy studentów i absolwentów na praktyki – SMT (Student Mobility for Traineeship)

w ramach projektu z 2023 r. o numerze 2023-1-PL01-KA131-HED-000126099

w latach 2023-2025

  1. Użyte w niniejszych zasadach określenia oznaczają:
  2. a) student - student Uniwersytetu w Białymstoku studiów (stacjonarnych lub niestacjonarnych) pierwszego, drugiego, trzeciego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich,
  3. b) absolwent – osoba, która obroniła pracę dyplomową i ukończyła studia na Uniwersytecie w Białymstoku,
    c) jednostka organizacyjna – wydział, instytut, filia, szkoła doktorska,
    d) kierownik jednostki organizacyjnej – dziekan wydziału, dyrektor instytutu, dyrektor filii, dyrektor szkoły doktorskiej.
  4. Rekrutacja kandydatów na praktykę za granicą i realizacja mobilności odbywa się zgodnie z Regulaminem studiów Uniwersytetu w Białymstoku oraz wymogami programu Erasmus+.
  5. Na praktykę w ramach programu Erasmus+ mogą wyjechać osoby, które posiadają status studenta lub absolwenta Uniwersytetu w Białymstoku. Studenci/absolwenci posiadający obywatelstwo inne niż państwa członkowskiego UE lub EOG są zobligowani do sprawdzenia zasad odnoszących się do wjazdu na terytorium kraju przyjmującego stypendystów programu Erasmus+.
  6. W celu zrealizowania praktyki za granicą w ramach programu Erasmus+ studenci/absolwenci mogą wyjechać do wybranej przez siebie instytucji przyjmującej: zagranicznego przedsiębiorstwa/firmy, placówki naukowo-badawczej, organizacji non-profit, albo innego typu instytucji, np. biblioteki, szpitala, muzeum, szkoły wyższej posiadającej Kartę Uczelni Erasmusa, jednostki administracji lokalnej lub centralnej, mieszczącej się w innym kraju uczestniczącym w programie Erasmus+ (27 krajów UE, 3 kraje EOG, Turcja, Macedonia, Serbia). Praktyka nie może być realizowana w instytucjach Unii Europejskiej, instytucjach zarządzających programami Unii Europejskiej, polskich placówkach dyplomatycznych oraz placówkach dyplomatycznych ojczystego kraju studenta.
  7. Głównym kryterium formalnym, jakie muszą spełniać osoby ubiegające się o wyjazd na praktykę w ramach programu Erasmus+, jest posiadanie statusu studenta Uniwersytetu w Białymstoku.

Dodatkowo, w przypadku wyjazdów absolwentów na praktykę, osoba ubiegająca się o wyjazd:

  • musi złożyć określone w pkt. 18 dokumenty przed obroną pracy dyplomowej,
  • musi zrealizować wyjazd na praktyki w terminie do 12 miesięcy od obrony pracy dyplomowej, jednakże nie później niż do 31 lipca 2025 r.
  1. Studenci w trakcie realizacji praktyki nie mogą przebywać na urlopie, o którym mowa w §34 Regulaminu studiów Uniwersytetu w Białymstoku.
  2. W przypadku wyjazdu na praktykę mającą odbyć się w trakcie trwania semestru studiów, zgodę na odbycie praktyki wydaje właściwy kierownik jednostki organizacyjnej Uniwersytetu w Białymstoku. Studenci, przed podpisaniem umowy z uczelnią, są zobligowani do przedłożenia powyższej zgody w Dziale Współpracy Międzynarodowej (DWM).
  3. Łączny czas trwania wyjazdów w ramach programu Erasmus+ (studia oraz praktyki, realizowane na UwB i innych uczelniach w ramach programu Erasmus+ i LLP Erasmus) nie może przekroczyć:
  • 12 miesięcy na studiach pierwszego, drugiego lub trzeciego stopnia,
  • 24 miesięcy na studiach jednolitych magisterskich.
  1. Wcześniejsze mobilności w ramach praktyk bądź studiów w programie Erasmus nie wykluczają możliwości wyjazdu na praktykę zagraniczną, przy uwzględnieniu zasad zawartych w pkt. 8.
  2. Minimalny okres praktyk wynosi 2 miesiące, maksymalny 12 miesięcy.
  3. Możliwe jest realizowanie wyjazdów łączonych (studia + praktyka) w ramach mobilności SMS w wymiarze maksymalnie 10 miesięcy na studia (rok akademicki) i 2 miesięcy na praktykę. W tym wypadku praktyka powinna być uwarunkowana programem studiów i  uwzględniona w „Porozumieniu o programie zajęć” (Learning Agreement).
  4. Podstawowe kryteria wyboru kandydatów to: wysoka motywacja studenta do odbycia praktyki w instytucji przyjmującej, profil instytucji przyjmującej i rodzaj uzgodnionego zakresu pracy, który powinien być jak najbliższy kierunkowi studiów i specjalizacji studenta, dobra znajomość języka obcego.
  5. Studenci znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, mogą otrzymać wyższe stypendium na każdy miesiąc zaakceptowanego pobytu. Do uzyskania dodatku uprawnione są osoby, które:

- w momencie złożenia wniosku o wyjazd posiadają prawo do stypendium socjalnego na Uniwersytecie w Białymstoku, potwierdzone w formularzu zgłoszeniowym danego studenta, przez dział spraw studenckich lub dziekanat/sekretariat właściwej jednostki organizacyjnej,

-  uzyskają prawo do stypendium socjalnego po złożeniu formularza zgłoszeniowego na wyjazd, ale przed rozpoczęciem mobilności oraz złożą w DWM przed podpisaniem umowy o wyjazd załącznik nr 1 do formularza zgłoszeniowego z potwierdzeniem uzyskania stypendium socjalnego z dziekanatu/sekretariatu właściwej jednostki organizacyjnej lub działu spraw studenckich.

Otrzymywanie przyznanego dodatku jest gwarantowane od początku trwania wyjazdu stypendialnego do końca okresu finansowania ustalonego w umowie na wyjazd stypendialny pomiędzy uczelnią i studentem.

W stosunku do osób, które nabędą prawo do uzyskania stypendium socjalnego już w trakcie pobytu na wymianie dodatek nie będzie przyznany.

  1. Studenci/absolwenci z niepełnosprawnościami mogą otrzymać wyższe stypendium na każdy miesiąc zaakceptowanego pobytu. Do uzyskania takiego dofinansowania uprawnione są osoby, które w momencie złożenia wniosku o wyjazd są uznane w świetle uchwały nr 2624 Senatu Uniwersytetu w Białymstoku z dnia 18 grudnia 2019r. w sprawie określenia szczegółowych zasad wprowadzania i zastosowania rozwiązań alternatywnych dla studiujących osób niepełnosprawnych za osoby z niepełnosprawnościami. Informacja ta musi zostać potwierdzona w formularzu zgłoszeniowym studenta przez Pełnomocnika Rektora ds. osób z niepełnosprawnościami. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie przez uczelnię w porozumieniu z Pełnomocnikiem Rektora ds. osób z niepełnosprawnościami. O decyzji przyznania dofinansowania studenci są informowani indywidualnie.
  2. Pobyt studentów w celu zrealizowania praktyki musi być rozpoczęty nie wcześniej niż 29 kwietnia 2024 r. i zakończony nie później niż 31 lipca 2025 r. (wliczając ewentualny okres przedłużenia).
  3. Przedłużenie praktyki za granicą jest możliwe, za zgodą odpowiednich organów[1] Uniwersytetu w Białymstoku i instytucji przyjmującej. Podanie o przedłużenie praktyk musi wpłynąć do DWM nie później niż na 30 dni przed pierwotnie planowanym terminem zakończenia praktyki. Jeżeli podanie o przedłużenie praktyki wpłynie do DWM później niż na 30 dni przed pierwotnie planowanym terminem zakończenia praktyki, student może nie otrzymać zgody na przedłużenie praktyki ze względów proceduralnych.
  4. Osoby zainteresowane wyjazdem na praktyki składają do DWM wniosek w terminie od 26.02.2024 r. do 30.03.2024 r.
  5. Wniosek obejmuje:

- Learning Agreement for Traineeships, podpisany przez koordynatora właściwej jednostki organizacyjnej, instytucję przyjmującą oraz studenta,

- formularz zgłoszeniowy studenta na wyjazd na praktykę podpisany przez studenta oraz koordynatora właściwej jednostki organizacyjnej, a w przypadku studentów z niepełnosprawnościami, a także pobierających stypendium socjalne, również przez wskazane w formularzu podmioty.

Oba dokumenty dostępne są na stronie internetowej Uniwersytetu w Białymstoku. Do celów rekrutacyjnych dopuszczalne jest przedłożenie skanów ww. dokumentów.

  1. Za kwalifikację kandydatów odpowiada DWM. Wnioski zostaną ocenione przez komisję, składającą się z Koordynatora Uczelnianego oraz dwóch pracowników DWM. Pod uwagę brany będzie proponowany program praktyki, który powinien być zgodny z kierunkiem studiów. Kwalifikacja na wyjazdy zostanie dokonana na podstawie następujących kryteriów:

1)  pierwszeństwo będą miały osoby, które nie wyjeżdżały dotychczas w ramach programu Erasmus;

2) w następnej kolejności kwalifikują się wyjazdy zgłaszane przez studentów będących członkami stowarzyszenia Erasmus Student Network (ESN) lub sprawujących indywidualną opiekę nad zagranicznymi studentami przyjeżdżającymi do Uniwersytetu w Białymstoku.

 W przypadku spełnienia kryteriów w jednakowym stopniu, decydująca będzie kolejność zgłoszeń. Po zakończonej rekrutacji, DWM poinformuje drogą mailową kandydatów o jej wynikach.

  1. W zakresie wyłączenia członka komisji kwalifikacyjnej stosuje się przepisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego.
  2. Jeśli liczba zgłoszeń przekroczy liczbę dostępnych miejsc, zostanie stworzona lista rezerwowa. Wyjazdy osób, które znalazły się na liście rezerwowej będą mogły zostać zrealizowane w przypadku uzyskania przesz Uniwersytet w Białymstoku dodatkowych środków z Narodowej Agencji lub zwolnienia środków, w wyniku rezygnacji studentów z wyjazdów. W przypadku złożenia przez studenta więcej niż jednego wniosku na dany rok akademicki, komisja może przesunąć niektóre z tych wniosków na listę rezerwową.
  3. W przypadku niewykorzystania przyznanych Uniwersytetowi w Białymstoku środków na wyjazdy typu SMT w pierwszej rekrutacji (tj. w okresie od 26.02.2024 r. do 31.03.2024 r.), rekrutacja przechodzi w rekrutację uzupełniającą, mającą charakter ciągły, prowadzoną do wykorzystania środków przeznaczonych na wyjazdy na praktyki. O kwalifikacji na wyjazd decyduje kolejność zgłoszeń przy zachowaniu kryteriów z punktu 12.
  4. Zakwalifikowani kandydaci przed wyjazdem podpisują umowę finansową na realizację wyjazdu (zawartą pomiędzy studentem/absolwentem a Uniwersytetem w Białymstoku, reprezentowanym przez prorektora ds. nauki i współpracy międzynarodowej). Umowę można podpisać najwcześniej na miesiąc przed datą rozpoczęcia mobilności.
  5. Uniwersytet w Białymstoku zobowiązuje się do zaliczenia studentom praktyk na zasadach obowiązujących w uczelni, tj. w Regulaminie studiów Uniwersytetu w Białymstoku, wewnętrznych aktach obowiązujących w jednostkach organizacyjnych Uniwersytetu w Białymstoku  (w zależności od jednostek organizacyjnych i tego, czy praktyka jest wpisana w program studiów, czy ponadprogramowa), zasadach programu Erasmus + oraz do wpisania zrealizowanej przez studenta praktyki w suplemencie do dyplomu. Wyjazdy absolwentów będą potwierdzone certyfikatem wystawianym przez DWM.

[1] W przypadku przedłużenia praktyki realizowanej w okresie wakacyjnym oraz w przypadku praktyk absolwenckich organem decyzyjnym jest Koordynator Uczelniany programu Erasmus+. W przypadku przedłużenia praktyki realizowanej  w trakcie trwania roku akademickiego, organami decyzyjnymi są właściwy kierownik jednostki organizacyjnej Uniwersytetu w Białymstoku oraz Koordynator Uczelniany.

Pobierz w PDF, pobierz w DOC

©2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.

W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności Uniwersytetu w Białymstoku. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.