Different approaches to refinement of crystal structure with sublattices of mixed occupancies based on diffraction data collected for selected gallium ferrites.

Data: 21.05.2024

Dnia 2024-05-21 o godzinie 13:15 w Sali 2011 Wydziału Fizyki UwB, dr hab. Katarzyna Rećko z Katedry Fizyki Materii Skondensowanej Wydziału Fizyki UwB wygłosi wykład pt:

„Different approaches to refinement of crystal structure with sublattices of mixed occupancies based on diffraction data collected for selected gallium ferrites”

Katarzyna M. Rećko

Katedra Fizyki Materii Skondensowanej, Wydział Fizyki UwB

The presentation will focus on determining the mixed occupation of cationic and magnetic sublattices simultaneously in multi-sublattice structures of gallium(III) ferrites. I will talk about the extremely different motivations that led me to research the GaFeO3+ d [1] end GaxFe(3-x)O4 [2] systems. The structural properties of interesting orthoferrites and cuboferrites will be discussed based mainly on the results of diffraction experiments using X-ray and neutron scattering. The results will be analyzed based on the complementarity of the experimental techniques and the limitations of the software used. Diffraction data were processed using commercial Rietveld-based refinement programs: SHELIXT, SHELXL, FULLPROF, and HIGHSCORE.

[1] M. Biernacka, M. Szafrański, K. Rećko, et al., Journal of Magnetism and Magnetic Materials, 548, p.168978 (2022)

[2] M. Orzechowska, K. Rećko, et al., International Journal of Molecular Sciences, 24(18), p.14184 (2023)

"Różne podejścia do udokładniania struktury krystalicznej z podsieciami o mieszanym obsadzeniu w oparciu o dane dyfrakcyjne zebrane dla wybranych ferrytów galu."

Katarzyna M. Rećko k.recko@uwb.edu.pl

Prezentacja dotyczyć będzie określenia mieszanego obsadzenia podsieci kationowych i jednocześnie magnetycznych w strukturach wielopodsieciowych ferrytów galu(III). Opowiem o skrajnie różnych motywacjach, które zadecydowały o podjęciu badań nad układami GaFeO3+ d [1] end GaxFe(3-x)O4 [2]. Właściwości strukturalne interesujących ortoferrytów i kuboferrytów zostaną omówione w oparciu o wyniki głównie eksperymentów dyfrakcyjnych z wykorzystaniem rozpraszania promieni rentgenowskich i neutronów. Wyniki analizowane będą w oparciu o komplementarność technik eksperymentalnych i ograniczenia stosowanych oprogramowań. Dane dyfrakcyjne opracowano przy użyciu komercyjnych programów udokładniających opartych na metodzie Rietvelda: SHELIXT, SHELXL, FULLPROF i HIGHSCORE.