Noc Innowacji to ogólnopolska inicjatywa realizowana w
ramach Festiwalu Cyfryzacji, której celem jest przedstawienie osiągnięć polskiej nauki i biznesu, a także prezentacja tego, w jaki sposób cyfryzacja, zaawansowane technologie i robotyka zmieniają nasz świat. W trakcie wydarzenia drzwi dla zwiedzających po raz kolejny otworzą najnowocześniejsze miejsca w Polsce. Tej nocy będzie można zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości, zaprzyjaźnić z robotami i oswoić otaczające nas innowacje.
W Białymstoku z tej okazji będzie można bezpłatnie wziąć udział w wielu interesujących wydarzeniach organizowanych przez Regionalny Hub Innowacji złożony z Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego, Uniwersytetu w Białymstoku, Politechniki Białostockiej, szkół INFOTECH oraz Fundacji Młodej Nauki.
Na Wydziale Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku będzie można zajrzeć do niedostępnych na co dzień laboratoriów wysokich technologii, do których zazwyczaj mają wstęp tylko pracownicy i studenci. Odwiedzający zobaczą spektometr komptonowski, poznają nowy stan materii, zbadają efekty fizyczne w cienkich materiałach magnetycznych, poeksperymentują z wykorzystaniem komputera, zajrzą do mikroskopu polaryzacyjnego, zobaczą gwiazdy rozrywane przez czarne dziury i przedpremierowo odwiedzą nowoczesne uniwersyteckie obserwatorium.
Rejestracja na sobotę, 9 października 2021 r. godz.18:30 - 19:00 - 19:30 - 20:00. Zapisy dotyczą 30-to minutowego zwiedzania, w ramach których wybierasz jeden z dostępnych laboratoriów Wydziału Fizyki. Potem możesz zostać u nas i zwiedzać dalej (nie musisz zapisywać się ponownie). Osoby zarejestrowane: spotykamy się przed wahadłem Foucaulta - w wejściu głównym do Wydziału Fizyki.
Kliknij tutaj aby wybrać coś więcej z oferty wszystkich instytucji Regionalnego Huba Innowacji.
Laboratorium spektroskopii komptonowskiej
dr Marek Brancewicz
Spektroskopia komptonowska jest metodą badawczą pozwalającą na zbadanie rozkładu gęstości pędów elektronów w materii. Pomimo faktu, że wykorzystywany tu efekt Comptona został opisany już w 1923 roku, do tej pory stanowi jeden z najlepszych bezpośrednich testów obliczeń struktury elektronowej. Brzmi tajemniczo? Na spotkaniu objaśnimy ideę eksperymentu komptonowskiego i pokażemy spektrometr komptonowski ze źródłem 137Cs znajdujący się na Wydziale Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku.
Rejestracja na godz.18:30 - 19:00 - 19:30 - 20:00.
Kondensat Bosego-Einsteina
dr Krzysztof Gawryluk
Chcesz poznać nowy stan materii? Słyszałeś o superatomie, czyli układzie zbudowanym z tysięcy atomów schłodzonych do niewyobrażalnie niskich temperatur? W takich właśnie warunkach wszystkie atomy zachowują się identycznie. A co z tego wynika? Prace badawcze z tematyki kondensatu przeprowadzane na Wydziale Fizyki bazują na symulacjach komputerowych. Naukowcy wykorzystują superkomputery. Jak wygląda taki superkomputer? Jakie ma parametry? Ile pobiera prądu? Podczas prezentacji odwiedzimy Wydziałowe Centrum Obliczeniowe i poznamy odpowiedzi na te pytania.
Rejestracja na godz.18:30 - 19:00 - 19:30 - 20:00.
Światło w badaniu właściwości cienkich warstw magnetycznych
dr hab. Ryszard Gieniusz, mgr Urszula Guzowska
Rezonans ferromagnetyczny, zjawiska mające swe analogie w optyce, takie jak odbicie, załamanie i dyfrakcja wzbudzeń namagnesowaniem w cienkich warstwach magnetycznych – brzmi ciekawie? To spotkanie dla ciekawych świata fizyki. Przedstawimy układy doświadczalne pozwalające na badanie efektów fizycznych w cienkich materiałach magnetycznych.
Rejestracja na godz.18:30 - 19:00 - 19:30 - 20:00.
Innowacje w edukacji fizyki, a może i nie ;-)
mgr Wojciech Dobrogowski
Teraz i Ty możesz wykonać eksperymenty z fizyki w komputerowym stylu. Pokażemy możliwości szkolnych zestawów doświadczalnika opartych o komputerowy interfejs pomiarowy. Przewidziane uczestnictwo zwiedzających. Zapraszamy.
Rejestracja na godz.18:30 - 19:00 - 19:30 - 20:00.
Maszyny CNC
dr Cezary Walczyk
Plotery, frezarka oraz drukarki 3D - zaprezentujemy przykłady maszyn sterowanych komputerowo. Omówimy również programy do sterowania wymienionymi urządzeniami.
Rejestracja na godz.18:30 - 19:00 - 19:30 - 20:00.
Laboratorium magnetometrii bazującej na optycznych mikroskopach polaryzacyjnych
dr Zbigniew Kurant
Mikroskopy polaryzacyjne wykorzystywane są do obrazowania struktury domenowej w nanostrukturach metalicznych i umożliwiają dokonywanie wektorowej analizy magnetyzacji w domenach. Brzmi poważnie? Do tego jest niezwykle ciekawe. Sterowanie pracą całego układu odbywa się za pomocą oprogramowanie LabView, a do opracowania wyników stosowane są wyrafinowane techniki obróbki obrazów. Będzie można zwiedzić laboratorium i zobaczyć mikroskop w akcji.
Rejestracja na godz.18:30 - 19:00 - 19:30 - 20:00.
Rozerwania gwiazd przez czarne dziury
dr hab. Marek Nikołajuk, prof. UwB
Spotkanie będzie trwać 25 minut. W tym czasie prof. Marek Nikołajuk przedstawi nie tylko wyniki prac teoretycznych. Wyniki te zostaną porównane do obserwacji astronomicznych, wykonanych przez satelity z teleskopami pracującymi w zakresie promieniowania rentgenowskiego.
Rejestracja na godz.18:30 - 19:00 - 19:30 - 20:00.
Godz. 20: 00 - 20:45 i 20:50 - 21:35
Przedpremierowa wizyta w uniwersyteckim obserwatorium astronomicznym
mgr Andrzej Branicki
ul. Ciołkowskiego 1, wstęp wolny po uprzedniej rejestracji - spotykamy się przed wahadłem Foucaulta - w wejściu głównym do Wydziału Fizyki (zaprowadzimy Państwa do obserwatorium).
Uniwersyteckie Centrum Astronomii oficjalnie ruszy za kilka tygodni. Ale już teraz – podczas Nocy Innowacji – zapraszamy do przedpremierowego zwiedzenia obserwatorium. Zakupiony został unikatowy 60-centymetrowy teleskop ASA600. Podczas spotkania będzie można usłyszeć o możliwościach tego sprzętu, na który tak czekali naukowcy i pasjonaci astronomii. W przypadku pogodnego wieczoru - możemy liczyć na oglądanie Jowisza, Saturna i być może jakiegoś innego, bardziej odległego obiektu. Rejestracja zakończona (komplet miejsc).
Z wszystkich atrakcji będzie można skorzystać bezpłatnie, po wcześniejszej rejestracji. Szczegółowe informacje na
stronie Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz pozostałych organizatorów wydarzenia w Białymstoku: Uniwersytetu w Białymstoku, Politechniki Białostockiej, klastra INFOTECH oraz Fundacji Młodej Nauki.