W dniach 27-31 sierpnia 2021 roku odbędzie się
40 edycja konferencji ESOP (European Symposium on Occultation Project). Jest to coroczne spotkanie europejskich obserwatorów zjawisk zakryciowych (są to m. in. zaćmienia Słońca, Księżyca, zakrycia gwiazd przez Księżyc lub asteroidy, ...).
Podczas dwóch dni wykładowych 28 i 29 sierpnia poruszone zostaną tematy z zakresu przewidywania zjawisk zakryciowych, metod ich obserwacji oraz późniejszego opracowywania wyników i analizy danych.
Konferencja to wspólne spotkanie astronomów zawodowych oraz miłośników astronomii, którzy swoim zaangażowaniem obserwacyjnym przyczyniają się do poprawy elementów orbit asteroid, wyznaczają kształty i rozmiary asteroid, odkrywają nowe gwiazdy podwójne, poprawiają teorię ruchu Księżyca i doprecyzowują kształt jego powierzchni.
W poprzednich edycjach ESOP uczestniczyli nie tylko obserwatorzy europejscy lecz także goście z USA lub nawet Australii. Podczas tegorocznej konferencji, za pomocą aplikacji ZOOM, spotkamy się z zakryciowcami z takich państw jak: Algieria, Belgia, Brazylia, Czechy, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Indie, Niemcy, Portugalia, Turcja, USA, oraz Szwajcaria.
Jest to jednocześnie piąta edycja tej konferencji zorganizowana w Polsce, ostatni raz w naszym kraju ESOP odbył się w 2009 roku w Niepołomicach k/ Krakowa.
Konferencje organizują:
Uniwersytet w Białymstoku - Wydział Fizyki
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii -Oddział w Białymstoku
The European Section of the International Occultation Timing Association (IOTA/ES)