Energetyka jądrowa w Polsce z punktu widzenia Uczelni

Data: 16.04.2024
Przejdź do kalendarza Zapisz w kalendarzu Zapisz w kalendarzu Google pokaż na mapie

Dnia 2024-04-16 o godzinie 13:15 w Sali 2011 Wydziału Fizyki UwB, prof. dr hab. inż. Adam Kisiel z Politechniki Warszawskiej, Wydziału Fizyki wygłosi wykład pt:

„Energetyka jądrowa w Polsce z punktu widzenia Uczelni”

„Energetyka jądrowa w Polsce z punktu widzenia Uczelni”

Prof. dr hab. inż. Adam Kisiel

Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki

W trakcie seminarium przedstawię aktualny stan polskiego programu jądrowego w kontekście potrzeb krajowych oraz sytuacji przemysłu jądrowego w Europie i na świecie. Omówię realizowane, planowane i ogłoszone projekty dotyczące energetyki jądrowej z punktu widzenia ich stopnia zaawansowania oraz rozważanej technologii. Przedstawię też pokrótce głównych interesariuszy polskiego programu jądrowego oraz ich rolę w jego wdrażaniu. Bardziej szczegółowo omówię rolę, jaką w tym procesie odgrywają polskie uczelnie. Pokrótce omówię już realizowane działania oraz przedstawię możliwości włączenia przez nowe Uczelnie w proces dydaktyczny i naukowy związany z energetyką i przemysłem jądrowym.

Biogram

Prof. dr hab. inż. Adam Kisiel

Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki

Absolwent Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, zatrudniony na tym samym wydziale w Zakładzie Fizyki Jądrowej od 2005 r. Jego prace badawcze dotyczą szeroko pojętej fizyki jądrowej, a w szczególności fizyki zderzeń ciężkich jonów. Specjalizuje się w tematyce korelacji cząstek, badania diagramu fazowego materii jądrowej oraz własności plazmy kwarkowo-gluonowej. Kieruje grupą badawczą w ramach Pracowni Reakcji Ciężkich Jonów, uczestniczącą w dużych międzynarodowych współpracach naukowych klasy Big Science, takich jak eksperyment ALICE w CERN, czy eksperyment STAR w Brookhaven National Laboraory. Odbył kilkuletnie staże zagraniczne: w Ohio State University, w laboratorium CERN oraz w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych, gdzie w roku 2021 pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Laboratorium Fizyki Wysokich Energii. Od wielu lat prowadzi zajęcia dydaktyczne dla studentów PW w dziedzinie eksperymentalnej fizyki jądrowej, kształcąc młodych specjalistów na potrzeby polskiego przemysłu jądrowego. W ramach Politechniki Warszawskiej organizuje działania środowiska zajmującego się fizyką wysokich energii, w szczególności pełni funkcję Przewodniczącego Rady Centrum Badawczego Fizyka Wysokich Energii i Techniki Eksperymentu, działającego w ramach projektu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza. W roku 2023 został powołany na Pełnomocnika JM Rektora PW d.s. energetyki jądrowej.