Data: 23.04.2024

Dnia 2024-04-23 o godzinie 13:15 w Sali 2011 Wydziału Fizyki UwB, mgr inż. Marcin Szpytma z Akademii Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej wygłosi wykład pt:

„Investigation of magnetic proximity effect in epitaxial thin-film systems with antiferromagnet.”

Marcin Szpytma

Surface Nanostructures Group, Faculty of Physics and Applied Computer Science, AGH University of Science and Technologyi

Due to a set of unique properties, antiferromagnetic materials (AFM) present application potential as active elements in the new field of spin electronics. The possibility of applying AFM in spintronics appeared with the relatively recent demonstration of their magneto-transport properties and ultra-fast spin dynamics processes [1, 2]. Appropriate engineering of antiferromagnetic thin-film systems is crucial in the process of producing application multilayers in order to achieve the desired magnetic properties of the system. An excellent tool for modulating these properties is the magnetic proximity effect, occurring at the interface between magnetically ordered layers [3]. The lecture will present research results on the possibility of controlling the magnetic properties of thin epitaxial AFM layers in AFM2/AFM1, FM/AFM/FM and FM/AFM systems. Additionally, the results of AFM domain structure imaging using magneto-optical methods will be presented.

"Badanie efektu bliskości magnetycznej w epitaksjalnych układach cienkowarstwowych z antyferromagnetykiem"

Ze względu na szereg unikatowych właściwości, materiały antyferromagnetyczne (AFM) prezentują potencjał aplikacyjny jako elementy aktywne w nowej dziedzinie elektroniki spinowej. Możliwość aplikacji AFM w spintronice pojawiła się wraz ze stosunkowo niedawną demonstracją ich magneto-transportowych właściwości oraz ultra-szybkich procesów dynamiki spinowej [1, 2]. Odpowiednia inżynieria układów cienkowarstwowych z antyferromagnetykiem jest kluczowa w procesie wytwarzania wielowarstw aplikacyjnych w celu osiągnięcia pożądanych właściwości magnetycznych układu. Doskonałym narzędziem modulacji tych właściwości jest efekt bliskości magnetycznej, występujący na interfejsie pomiędzy warstwami uporządkowanymi magnetycznie [3]. Podczas referatu zaprezentowane zostaną wyniki badań nad możliwością kontroli właściwości magnetycznych cienkich epitaksjalnych warstw AFM w układach AFM2/AFM1, FM/AFM/FM oraz FM/AFM. Dodatkowo przedstawione zostaną wyniki obrazowania struktury domenowej AFM z wykorzystaniem metod magneto-optycznych.

Referencje/References:

1. M. B. Jungfleisch, W. Zhang, A. Hoffmann, „Perspectives of antiferromagnetic spintronics”, Physics Letters, Section A: General, Atomic and Solid State Physics, v. 382, nr 13, p. 865–871, 2018, doi: 10.1016/j.physleta.2018.01.008

2. T. Jungwirth, X. Marti, P. Wadley, J. Wunderlich, „Antiferromagnetic spintronics”, Nat Nanotechnol, v. 11, nr 3, p. 231–241, 2016, doi: 10.1038/nnano.2016.18

3. P. K. Manna i S. M. Yusuf, „Two interface effects: Exchange bias and magnetic proximity”, Phys Rep, v. 535, nr 2, p. 61–99, 2014, doi: 10.1016/j.physrep.2013.10.002