07.10.2024
Data: 08.10.2024
Przejdź do kalendarza Zapisz w kalendarzu Zapisz w kalendarzu Google pokaż na mapie

Dnia 2024-10-08 o godzinie 13:15 w Sali 2011 Wydziału Fizyki UwB, mgr Maciej Jurgielewicz z Katedry Astronomii i Fizyki Teoretycznej Wydziału Fizyki UwB wygłosi wykład pt:

„Zastosowanie algorytmu Wexlera w rekonstrukcji obrazów ITK: ulepszenia i nowe możliwości”

Tomografia impedancyjna (ITK) to nieinwazyjna metoda obrazowania medycznego, oparta na pomiarze zmian impedancji elektrycznej w tkankach. Niewielki prąd elektryczny przepuszczany jest przez ciało pacjenta, a elektrody umieszczone na skórze rejestrują różnice potencjału, co pozwala na odtworzenie obrazu rozkładu konduktywności. ITK znajduje zastosowanie m.in. w monitorowaniu płuc, diagnostyce układu oddechowego oraz ocenie przepływu krwi. Seminarium skupi się na wyjaśnieniu kluczowych pojęć związanych z ITK oraz na metodzie rekonstrukcji obrazu z wykorzystaniem algorytmu Wexlera. Omówione zostaną najnowsze wyniki badań dotyczące usprawnienia tego algorytmu, które uzyskano przy użyciu języka FreeFEM++ jako narzędzia do rozwiązywania problemów brzegowych metodą elementów skończonych. FreeFEM++ wspiera programowanie równoległe z użyciem bibliotek PETSc oraz MPI, co umożliwiło przeprowadzenie bardziej złożonych obliczeń.

©2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.