Mini-układ teleskopów SST-1M w obserwatorium Ondřejovie

Data: 07.05.2024
Przejdź do kalendarza Zapisz w kalendarzu Zapisz w kalendarzu Google pokaż na mapie

Dnia 2024-05-07 o godzinie 13:15 w Sali 2011 Wydziału Fizyki UwB, dr hab. Marek Nikołajuk, prof. UwB z Katedry Astronomii i Fizyki Teoretycznej Wydziału Fizyki UwB wygłosi wykład pt:

„Mini-układ teleskopów SST-1M w obserwatorium Ondřejovie”

„Mini-układ teleskopów SST-1M w obserwatorium Ondřejovie”

dr hab. Marek Nikołajuk, prof. UwB

Katedra Astronomii i Fizyki Teoretycznej

Mały teleskop z pojedynczym zwierciadłem (SST-1M) został pierwotnie opracowany jako prototyp teleskopu Czerenkowa przez konsorcjum instytutów z Polski, Szwajcarii i Czech. W 2020 roku Obserwatorium Cherenkov Telescope Array wybrało SST-Astri jako swój oficjalny teleskop SST-1M. Tym samym w 2021 oraz 2022 r., dwa nasze teleskopy SST-1M zostały przewiezione z Krakowa i ponownie zainstalowane w obserwatorium w Ondřejovie, Czechy. Teleskop SST-1M, wyposażony w wielosegmentowe zwierciadło o powierzchni 9,42 m² i ogniskowej 5,6 m, jest teleskopem przystosowanym do wykrywania promieniowania gamma, w zakresie od około 1 TeV do 300 TeV. Teleskopy są wyposażone w cyfrowe kamery DigiCam oparte na 1296 sześciokątnych krzemowych fotopowielaczach (SiPM), J Kamera ma w pełni cyfrowy system wyzwalania i odczytu, który może digitalizować przebiegi błysków fotonów Czerenkowa z czasem próbkowania 4 ns.