Przełączanie polaryzacji elektrycznej w monokrysztale GaFeO3

Data: 26.03.2024

Dnia 2024-03-26 o godzinie 13:15 w Sali 2011 Wydziału Fizyki UwB, mgr Paweł Butkiewicz z Katedry Fizyki Materii Skondensowanej, Wydziału Fizyki UwB wygłosi wykład pt:

„Przełączanie polaryzacji elektrycznej w monokrysztale GaFeO3

„Przełączanie polaryzacji elektrycznej w monokrysztale GaFeO3

Paweł Butkiewicz

Katedra Fizyki Materii Skondensowanej, Wydział Fizyki UwB

Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UwB

Polarny kryształ GaFeO3 jest multiferroikiem, w którym porządek ferrimagnetyczny i ferroelektryczny współistnieje w połączeniu z efektami magnetoelektrycznymi. Opublikowany mechanizm przełączania polaryzacji elektrycznej w GaFeO3 [1] można zastosować do stechiometrycznych, doskonale uporządkowanych kryształów. Jednakże, zarówno monokryształy wyhodowane objętościowo [2], jak i cienkie warstwy [3] tego materiału charakteryzują się wyraźnym nieporządkiem atomowym. Nieporządek ten polega na obsadzaniu galowych podsieci kationowych przez żelazo i vice versa. Podczas wystąpienia zaprezentowany zostanie proponowany mechanizm przełączania polaryzacji elektrycznej dla nieuporządkowanego kryształu GaFeO3. Pokazana zostanie zmiana polaryzacji elektrycznej na powierzchni monokryształu GaFeO3 zarejestrowana przy użyciu mikroskopii sił piezoelektrycznych. Analizie zostanie poddany nieporządek atomowy w GaFeO3 wyznaczony na podstawie wyników dyfrakcji promieni rentgenowskich, spektroskopii Mössbauera oraz obliczeń ab initio [4].

[1] D. Stoeffler, Journal of Physics: Condensed Matter 24, 185502 (2012)

[2] T. Arima et al., Physical Review B 70, 064426 (2004)

[3] K. Sharma et al., Applied Physics Letters 102, 212401 (2013)

[4] M. Biernacka et al., Physical Review B 108, 195101 (2023)