Mechanizm rozpraszania dźwięku w dwuwymiarowym zdegenerowanym gazie Fermiego

Data: 12.03.2024

Dnia 2024-03-12 o godzinie 13:15 w Sali 2011 Wydziału Fizyki UwB, dr Krzysztof Gawryluk z Katedry Astrofizyki i Fizyki Teoretycznej Wydziału Fizyki UwB wygłosi wykład pt:

„Mechanizm rozpraszania dźwięku w dwuwymiarowym zdegenerowanym gazie Fermiego”

„Mechanizm rozpraszania dźwięku w dwuwymiarowym zdegenerowanym gazie Fermiego”

dr Krzysztof Gawryluk

Katedra Astrofizyki i Fizyki Teoretycznej Wydziału Fizyki UwB

Numerycznie badamy właściwości dwuwymiarowego gazu Fermiego w słabo i silnie oddziałujących reżimach, w zakresie temperatur bliskich przejściu do fazy nadciekłej. W tym celu wzbudzamy fale dźwiękowe w mieszaninie fermionowej za pomocą techniki nadruku fazy, śledzimy ich ewolucję i ostatecznie określamy zarówno ich prędkość, jak i tłumienie. Nasz formalizm uwzględnia fluktuacje termiczne poprzez opis zespołu kanonicznego i za pomocą algorytmu Metropolisa. Z symulacji numerycznych wyodrębniamy temperaturową zależność prędkości dźwięku i dyfuzyjności, a także zależność od siły oddziaływania. Podkreślamy rolę tworzenia wirtualnych par wir-antywir w procesie rozpraszania dźwięku. (K.G.)