XVII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki na Wydziale Fizyki UwB

20.05.2019

32 imprezy z różnych działów fizyki i astronomii, wykłady, pokazy oraz doświadczenia na żywo. Tak w skrócie można podsumować 20 maja 2019 – pierwszy dzień 17. edycji Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki na naszym wydziale. Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku po raz pierwszy we współpracy z Białostockim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii włączył się w organizację tego wydarzenia.

Blisko 570 osób odwiedziło nas w tym dniu by wspólnie odkrywać piękno fizyki.

(Zdjęcia: Marek Brancewicz i Dział Promocji UwB)

Każdy, niezależnie od wieku, znalazł tu coś dla siebie. Odwiedzający nasze stanowisko mogli samodzielnie wykonać proste doświadczenia. Eksperymentatorzy sprawdzali, jak fizyka pomaga łyżwiarzom wykonać większą liczbę piruetów, bawili się ferrofluidami (magnetycznymi płynami) oraz obserwowali tworzenie się pozornych obrazów wykorzystując zjawisko odbicia w odpowiednio wyprofilowanych lustrach.

Kolejną atrakcją były projekty udostępnione przez Koło Naukowe Robotyków Fi-BOT. Gra refleks, sprawdzająca szybkość naszej reakcji, zainspirowała uczestników do konkurowania w pobiciu rekordu ilości zdobytych punktów. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyła się również Tekla – mały, zwinny robot, którym można było samemu posterować.

W tegorocznej edycji, po raz pierwszy, wsparł nas Białostocki Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii organizując ciekawe obserwacje naszej gwiazdy – Słońca. W obserwacjach wzięło udział ponad 510 osób.

Przez cały czas trwania Pikniku mieliśmy ręce pełne roboty, ponieważ zainteresowanie naszymi stanowiskami nie słabło do ostatniej chwili.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili! A tych, którzy tego nie zrobili uspokajamy – kolejna edycja Pikniku już za rok!