Nagroda Polskiego Towarzystwa Fizycznego za najlepszą rozprawę doktorską!

25.09.2024

Dr Antoni Frej, absolwent studiów doktoranckich Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku, otrzymał Nagrodę Polskiego Towarzystwa Fizycznego za najlepszą rozprawę doktorską. Tytuł jego pracy brzmi „Time-resolved spectroscopy of femtosecond laser-induced magnetization dynamics in garnets”. Promotorem rozprawy doktorskiej był prof. dr hab. Andrzej Stupakiewicz z Katedry Fizyki Magnetyków Wydziału Fizyki UwB.

Dr Antoni Frej w swojej rozprawie zaprezentował oryginalne wyniki wyjaśniające nietermiczne mechanizmy i charakter efektywności wzbudzenia dynamiki magnetyzacji przy wykorzystaniu laserowych impulsów femtosekundowych w szerokim zakresie spektralnym w ferrimagnetycznych warstwach granatów. Również w pracy zostały przedstawione wyniki optycznego przełączania magnetyzacji oraz nowa metoda optomagnetycznego zapisu holograficznego za pomocą światła w spektralnym zakresie odpowiadającym optycznym pasmom telekomunikacyjnym.

Zasadnicze wyniki badań dr Antoni Frej uzyskał przy wykorzystaniu układu do spektroskopii czasowo-rozdzielczej „pump-probe” na Wydziale Fizyki UwB. Natomiast w celu przeprowadzenia nowych badań dr Frej wykorzystał także unikatowe techniki pomiarowe „large-scale facilities” zawierające lasery na swobodnych elektronach w wiodących naukowych ośrodkach w Niemczech i Holandii. Te najnowsze i zaawansowane techniki pomiarowe w sposób kompleksowy zapewniły realizację wszystkich celów pracy doktorskiej.

Praca również została wyróżniona przez Radę Dyscypliny Nauk Fizycznych UwB. Efektem rozprawy dr A. Freja jest osiem publikacji m.in. w takich czasopismach jak Nature Communications, Advanced Science, Physical Review B, Applied Physics Letters.

Obecnie dr A. Frej jest na stażu podoktorskim w Aalto University w Helsinkach.

To nie pierwsze wyróżnienie dla naszych doktorantów. W 2018 roku PTF również przyznało nagrodę za najlepszą pracę doktorską absolwentowi Wydziału Fizyki dr Krzysztofowi Szerenosowi.

©2024 Wszystkie prawa zastrzeżone.